Zadaszenia tarasu – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć
Zadaszenie tarasu w zależności od materiału i zastosowanej konstrukcji efektywnie chroni przed nadmiarem wiatru, słońca i innych niekorzystnych czynników atmosferycznych. Zadaszenia tarasów świetnie współgrają zarówno z klasycznym budownictwem, jak i nowoczesną architekturą.
Zadaszenia tarasów – wady i zalety
Zadaszone tarasy wyglądają o wiele atrakcyjniej od zwykłej strefy wypoczynkowej z meblami. Zarówno dach, jak i utrzymujące go słupy pozwalają na stworzenie ciekawej aranżacji z roślin i kwiatów. Nowoczesne zadaszenia tarasów mogą być nawet sterowane elektrycznie.
Zadaszenie tarasu pozytywnie wpływa na warunki, w jakich przebiega odpoczynek na zewnątrz. Do zalet takiego rozwiązania bezapelacyjnie można zaliczyć ochronę przed mocnymi promieniami słonecznymi. Jest to istotne nie tylko w przypadku spędzania czasu w obszarze wypoczynkowym. Silne promienie wpadające przez drzwi balkonowe czy okna nierzadko niszczą meble i rośliny. Przyjemny półcień będzie bezpieczniejszy dla całej rodziny, jak i domowego wnętrza. Zadaszenia tarasów są również wykorzystywane do ochrony przed silnym wiatrem (w przypadku dodatkowych ścianek), deszczem, a nawet śniegiem. Solidna, na stałe zamontowana konstrukcja jest o wiele lepszym rozwiązaniem od zwykłych parasoli, ponieważ nie jest konieczny jej demontaż na okres zimowy. Taras zadaszony pozwala na stworzenie niezwykłej aranżacji roślinnej. Piękne kwiaty podwieszane lub pnące będą doskonale uzupełniać taką przestrzeń wypoczynkową. Do stworzenia zadaszenia może też zachęcić fakt, iż zarówno podłoga tarasu, jak i meble ogrodowe dłużej zachowają dobry wygląd, ponieważ nie będą na nie oddziaływać niekorzystne czynniki zewnętrzne, jak np. mocne słońce.
Jeśli chodzi o wady, jakie może wykazywać zadaszenie tarasu to w przypadku wykonania takiej konstrukcji z drewna, obszar pod dachem zostaje mocno przyciemniony. W okresie jesienno-zimowym może to dodatkowo ochłodzić wnętrze pomieszczenia, do którego będzie docierać znacznie mniej promieni słonecznych. Za bardzo rozbudowane zadaszenie ze ściankami bądź duża ilość kwiatów może nieco przysłonić widok z balkonu czy z okna.
Rodzaje zadaszeń tarasu
Przed zdecydowaniem się na zakup określonego modelu zadaszenia, warto poznać specyfikę ich konkretnych rodzajów. Główny podział można wyznaczyć względem montażu całej konstrukcji. Zadaszenie może być w formie wspornikowej, a więc przymocowanej bezpośrednio do ściany budynku lub jako dach oparty na słupach drewnianych, aluminiowych lub metalowych. Zadaszenie nad tarasem występuje jako:
- Zadaszenie tarasu rozsuwane – jest to nowoczesna forma dachu, która posiada możliwość rozsuwania i zsuwania za pomocą mechanizmu elektrycznego lub korby. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala regulować poszycie dachowe w zależności od warunków.
- Zadaszenie tarasu z poliwęglanu – jest to odpowiednie rozwiązanie, w przypadku gdy celem jest uniknięcie mocnego zaciemnienia strefy wypoczynku. W takim wypadku najlepiej sprawdzają się płyty przezroczyste, imitujące szkło. Dużą zaletą tego materiału jest lekkość oraz odporność na uszkodzenia. Poliwęglan wymaga impregnacji przed działaniem promieni UV. W sytuacji, gdy zadaszenie ma być wykonane z tego surowca, do wyboru jest poliwęglan komorowy (wymaga zabezpieczenia krawędzi przed obróbką, mniej elastyczny, montaż wymaga wiercenia otworów) i lity (montowany na różnych konstrukcjach, elastyczny, montaż bez potrzeby wiercenia, łatwy w obróbce).
- Zadaszenie tarasu z drewna – jest mocno przyciemniające i solidne. Ma nowoczesny wygląd, choć sprawdzi się także jako dach dla klasycznie wykonanego domu. Mimo iż prezentuje się pięknie, drewno jako naturalny materiał wymaga regularnej impregnacji. Taki typ zadaszeń tarasów może stworzyć spójną całość z innymi, drewnianymi elementami konstrukcji budynku.
Nowoczesne zadaszenie tarasu spełnia zarówno funkcje ochronne, jak i powinno być przede wszystkim atrakcyjne pod względem wizualnym. Jeśli taras jest mały, świetną alternatywą dla drewnianego lub metalowego zadaszenia staje się wysuwana markiza.