Torebka kobiety ciężarnej – co powinno się w niej znaleźć?

Ciąża to czas wyjątkowy w życiu każdej kobiety – ale również wyjątkowo wymagający. Przyszła mama powinna pamiętać o tym, że wzmożone dbanie o siebie, przede wszystkim zdrowie swoje i dziecka, jest nie tylko jej przywilejem, ale i obowiązkiem. Dlatego też na pozór zwyczajna torebka kobiety w ciąży – najlepiej ta, która zwykle towarzyszy jej w drodze do pracy czy lekarza – powinna zawierać kilka drobiazgów, które pomogą przyszłej mamie z łatwością zadbać o siebie za dwoje i dla dwojga.

1. Przekąska – oczywiście: zdrowa przekąska. Młoda mama powinna mieć zawsze przy sobie ulubione bakalie czy też jakiś owoc – tak, by mogła bez stresu i bez przeszkód zaspokoić pierwszy głód. A ten, wiadomo, w trakcie tych dziewięciu miesięcy, bywa kapryśny. Niech to nie będą przekąski zawierające zbyt wiele cukru (powodujące strzał insulinowy), gdyż tego kobieta w ciąży na pewno nie potrzebuje. Jak również ubytków w zębach, które cukier powoduje.

2. Woda – nie tylko przydatna w trakcie zajęć typu joga dla ciężarnych. Dobrze by było, gdyby przyszła mama miała przy sobie zawsze choćby małą butelkę wody niegazowanej – zwłaszcza w letnie, upalne dni! Wzmożone i niezaspokojone pragnienie może naprawdę odebrać siły, a bieganie i szukanie sklepu spożywczego nie jest najlepszym sportem dla pań z brzuszkiem, zwłaszcza sporym.

3. Chusteczki nawilżające – ewentualnie żel antybakteryjny. Młode mamy powinny w trakcie ciąży zwrócić szczególną uwagę na higienę, zwłaszcza spożywanych potraw. Niedozwolonym jest jedzenie brudnymi rękoma – wszystko z obawy przed ewentualnym zatruciem pokarmowym, które w ciąży bywa szczególnie niebezpieczne.

4. Podpaski – ewentualnie wkładki higieniczne. Czasami przydatne po wizytach kontrolnych u ginekologa. Nie powinno ich zabraknąć w torebkach pań pracujących, które mogę dzięki nim szybko i skutecznie zareagować na ewentualne plamienie (np. często jest wynikiem wykonywanego wcześniej badania wziernikiem) czy nietrzymanie moczu.

5. Dokumenty – wraz z ewentualnymi informacjami dotyczącymi chorób przewlekłych lub lekarstw przyjmowanych podczas ciąży. Dobrze mieć zawsze w portfelu adresy kontaktowe, w tym numery telefonów, do najbliższych osób i zgodę na udzielanie im informacji o stanie zdrowia dziecka i swoim.

Opublikuj komentarz