Toaleta dla niepełnosprawnych – jakie wymogi stawia prawo?
Osoby niepełnosprawne każdego dnia na swojej drodze napotykają wiele przeszkód, które nie pozwalają im na normalne funkcjonowanie. W tym przypadku słowo przeszkody powinno się rozumieć wręcz dosłownie, ponieważ chodzi o wiele barier architektonicznych. Podobnie jest w przypadku łazienki, która nie została przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na szczęście istnieją pewne regulacje, które wskazują jak prawidłowo oraz jakich wytycznych się trzymać.
Co warto wiedzieć o łazience dla niepełnosprawnych?
Projektowanie oraz budowa toalet dla osób niepełnosprawnych powinny być oparte o przepisy systemu prawnego. W przypadku toalet dla osób niepełnosprawnych podstawą jest Prawo Budowlane. Bardzo ważną normą dla toalet dla osób niepełnosprawnych jest ta zawarta w jego art. 5 ust 1 pkt 4 Prawa Budowlanego, który głosi, iż „Obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając niezbędne warunki do korzystania z obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego przez osoby niepełnosprawne”.
Korzystanie z łazienki może czasem stanowić dla osób niepełnosprawnych większe wyzwanie niż pokonanie biegu maratońskiego osobie zdrowej. Zwłaszcza jeśli chodzi o osoby z dysfunkcjami ruchowymi, w tym poruszające się na wózkach, które najpierw muszą pokonać przeszkodę, jaką są drzwi, a kolejno np. przesiadać się z wózków do wanny itd. Tak więc ważne jest, aby łazienka dla osoby niepełnosprawnej była dostosowana w taki sposób, który będzie odpowiadał jej potrzebom oraz taki, by mogła z niej korzystać samodzielnie i komfortowo.
Istotne, aby łazienka dla niepełnosprawnych została wyposażona w niezbędne wyposażenie i akcesoria, takie jak uchwyty i poręcze dla niepełnosprawnych, specjalne siedziska prysznicowe dla osób niepełnosprawnych. Również toaleta i umywalka dla niepełnosprawnych powinny być odpowiednie. W toalecie publicznej ważny będzie również montaż suszarki do rąk.
Dostosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej ruchowo dofinansowywane jest ze środków PFRON sięgające nawet 95% nakładów.
Poręcze dla niepełnosprawnych, prysznic, umywalka – czyli normy i wymiary
O ile prawo normuje toalety dla osób niepełnosprawnych, to w przypadku określenia wymiarów takiej toalety – nie zostawia zbyt wiele wskazówek.
- Przepisy rozporządzenia określają, iż powinna zostać zachowana przestrzeń manewrowa o wymiarach 150 cm na 150 cm.
- Kabina prysznicowa z urządzeniami dla niepełnosprawnych (np. poręcze dla niepełnosprawnych) powinna mieć min. 150 cm szerokości i 2,5 m2.
- Drzwi do toalety dla niepełnosprawnych w budynkach użyteczności publicznej winny mieć minimum 90 cm szerokości.
Jednak minimalne wymiary dla wc dla niepełnosprawnych, jak i normy dotyczące montażu akcesoriów dla osób z dysfunkcjami można znaleźć w wielu opracowaniach dotyczących projektowania łazienek dla takich osób. Istotne, aby zachować zasady projektowania uniwersalnego i ergonomii. Wysokości i wymiary montażu w przypadku poszczególnych elementów wyposażenia toalety dla osób niepełnosprawnych oraz przyjęte normy:
- Prysznic – wysokość zawieszenia siedziska prysznicowego wynosi 43-48 cm, a minimalna powierzchnia brodzika to 90 na 90 cm. Kratka powinna być umieszczona pod siedziskiem prysznicowym.
- Umywalka – przestrzeń manewrowa przed umywalką powinna wynosić 90/120 cm, gdzie dłuższy bok ma miejsce na osi umywalki, przy czym pod umywalką może znajdować się nie więcej niż 45 cm tej powierzchni. Spód umywalki powinien znajdować się powyżej kolan osoby siedzącej na wózku, a więc min. 70 cm od podłoża. Minimalna szerokość umywalki to 60 cm. Poręcze dla niepełnosprawnych powinny znajdować się na wysokości 80-85 cm.
- Miska ustępowa – powinna mieć długość minimum 70 cm oraz wysokość 45-50 cm od podłoża. Wysokość montażu pojemnika na papier toaletowy musi wynosić 100-120 cm licząc od poziomu posadzki (podobnie w przypadku przycisku do spłukiwania wody). Poręcze dla niepełnosprawnych powinny być zamontowane na wysokości 80-85 cm.