Sport niepełnosprawnych w Polsce
Warto zachęcać osoby niepełnosprawne do aktywności fizycznej, ponieważ sprzyja ona ich rekonwalescencji, poprawia nastrój i jest doskonałą okazją do nawiązania wielu ciekawych znajomości. W dobie dzisiejszej techniki, ludzie z określonymi dysfunkcjami wcale nie muszą być wykluczone z życia społecznego. Sport staje się coraz bardziej przyjazną dziedziną dla niepełnosprawnych. Różne rozwiązania i usprawnienia rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Powstają też kolejne organizacje i instytucje, zrzeszające sportowców z mniej lub bardziej poważnymi schorzeniami.
Jakie korzyści niesie uprawianie sportu przez osoby niepełnosprawne?
Poszczególne dziedziny sportu są odpowiednio przystosowane do zdolności motorycznych osób niepełnosprawnych. Każda dyscyplina ma też swój specjalny sprzęt, który różni się wielkością, wagą i funkcjami. Przydatny okazuje się uchwyt dla niepełnosprawnych, który wspomaga utrzymanie równowagi i pozwala zachować balans ciała. Poszczególne przedmioty przeznaczone są dla osób o mniejszym lub większym stopniu zaawansowania dysfunkcji ruchowej. Aktywność fizyczna pełni najczęściej funkcję zdrowotną, rekreacyjną i rehabilitacyjną, choć czasami przemienia się w prawdziwą pasję i niezwykłą, profesjonalną karierę. Międzynarodowy ruch sportowy dotyczący osób niepełnosprawnych jest obecnie skupiony na sporcie paraolimpijskim, sporcie dla osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz sporcie dla osób niesłyszących.
Uprawianie sportu, nawet amatorsko, przez osoby niepełnosprawne ma zbawienny wpływ na ich stan zdrowia, poszerza zakres możliwości ruchowych i poprawia samopoczucie. Wzmacnia także system odpornościowy organizmy oraz kości, mięśni i stawy, minimalizując ryzyko kontuzji i dodatkowych urazów. Warto wybrać taką formę aktywności, która będzie w pełni dostosowana do stopnia dysfunkcji osoby niepełnosprawnej. Konieczne jest oczywiście wcześniejsza konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą, który poinformuje, czy istnieją przeciwwskazania do uprawiania jakiejś dyscypliny. Systematyczne treningi i ćwiczenia dodają osobom niepełnosprawnym pewności siebie i odwagi, pomagają obniżać stres i niwelować huśtawki nastroju, a także budują poczucia własnej wartości. Osoby niepełnosprawne mogą nawiązywać między sobą ciekawe znajomości i przyjaźnie, wspólnie realizując swoje pasje i zainteresowania.
Czym się różni trening osób sprawnych i niepełnosprawnych?
Trening osób zdrowych i w pełni sprawnych zwykle układany jest w sposób indywidualny, dopasowany do danego sportowca i jego kondycji fizycznej, wagi, umiejętności czy doświadczenia. Osoby niepełnosprawne wykonują ćwiczenia w grupie lub z pomocą fizjoterapeuty, w zależności od powagi schorzenia. Intensywność treningu w przypadku takich osób jest również dużo mniejsza i pełni jedynie funkcją rehabilitacyjną i rekreacyjną. Ich organizm nie może być zbyt mocno obciążony. Niekiedy wymaga użycia specjalnego sprzętu, wspomagającego wykonywanie poszczególnych poleceń. Pomocny może okazać się uchwyt dla niepełnosprawnych, ułatwiający zachowanie równowagi i balansu, a także taśmy i inne akcesoria.
Czy uchwyt dla niepełnosprawnych jest pomocny w uprawianiu sportu?
Osoby niepełnosprawne coraz chętniej i śmielej podejmują różnego rodzaju aktywność fizyczną, w zależności od swoich fizycznych możliwości. Tworzone są także specjalne instytucje i zrzeszenia osób niepełnosprawnych, które oferują nawet możliwość brania udziału w zawodach sportowych. Najczęściej jednak aktywność fizyczna ma funkcję rekreacyjną i rehabilitacyjną. Stosuje się tutaj specjalne przyrządy, np.uchwyt dla niepełnosprawnych, pozwalający zachować równowagę. Osoby, które nie słyszą, mogą trenować pływanie, lekkoatletykę, tenis, siatkówkę, piłkę nożną, a nawet judo i karate. Z kolei wśród osób niepełnosprawnych intelektualnie popularne są: gimnastyka, jazda konna, kręgle, kajakarstwo, łyżwiarstwo, badminton i dwubój siłowy.