Praca tymczasowa – jakie oferty są na rynku?
Tuż po studiach lub jeszcze w trakcie ich trwania marzymy o tym, aby znaleźć pracę w zawodzie, żeby gdzieś się zaczepić – czasem, chociaż na praktyki, potem na zastępstwo, wolontariat. Pieniądze wtedy nie grają aż tak dużej roli, chociaż miło by było móc się utrzymać. Jednak są zawody, w których trzeba chwilę poroznosić kawę, zanim się coś osiągnie.
Po chwili zachwytu i zdobyciu doświadczenia przychodzi czas refleksji co dalej zrobić ze sobą i ze swoją pracą. Jeśli obecne miejsce, gdzie odbywaliśmy praktyki, nie ma dla nas żadnej propozycji, musimy szukać dalej, ale już mamy co wpisać w CV.
Czego oczekujemy od pracy
Mało osób zastanawia się jakie realne warunki pracy by ich zadowoliły. Na pierwszym miejscu jest satysfakcja z pracy i odpowiednie wynagrodzenie. Na trzecim miejscu jest umowa o pracę na czas nieokreślony, która daje poczucie bezpieczeństwa. Zatrudniając się w danym miejscu, najpierw zazwyczaj dostajemy umowę na okres próbny, potem na rok, na dwa lata i na czas nieokreślony. W niektórych firmach, po okresie próbnym następuje dopełnienie do dwóch lat — czyli umowa na czas określony, a następna jest już na nieokreślony. Na kolejnym miejscu lub na równi z uzyskaniem umowy stoi rozwój, możliwość awansu i co się z tym wiąże regularne podwyżki. Tylko wtedy jesteśmy w stanie w pełni zaangażować się w pracę. Kiedy natomiast będziemy stać w miejscu prędzej czy później poszukamy sobie innego zajęcia.
Jakie są możliwości znalezienia pracy
Jest wiele opcji, które w dużej mierze zależą od naszego doświadczenia i kwalifikacji. W internecie jest kilka portali z różnymi ofertami pracy, poza tym każdy bezrobotny powinien być zarejestrowany w urzędzie pracy, gdzie również może otrzymać ofertę. Dobrym pomysłem przynajmniej na początku jest agencja pośrednicząca, gdzie znajdzie się dla nas praca tymczasowa. Dzięki takim instytucjom możemy uzyskać zatrudnienie w sprawdzonych miejscach na dogodnych warunkach. Agencje pracy nie pobierają prowizji z naszego zatrudnienia — jak błędnie panuje takie przekonanie. Praca tymczasowa zdarza się częściej w przypadku niektórych zawodów np. w branży budowlanej, jak i pracach sezonowych. Kolejnym ważnym elementem jest założenie swojego profilu na takich platformach jak Lilkedin. To doskonałe miejsce do kontaktowania się potencjalnych pracowników z pracodawcami. Szczególnie z branży informatycznej czy biznesowej.
Najczęstsze oferty agencji pracy
Agencje najczęściej oferują pracę sezonową za granicą przy zbiorach, przy opiece nad osobami starszymi, a także w branży budowlanej. Praca tymczasowa za granicą to także szereg ofert z branży gastronomicznej. Ofert jest wiele i każdy znajdzie coś dla siebie o ile odważy się wyjechać za granicę. W Polsce również działają agencje pracy, choć w kraju o wiele rzadziej korzystamy z ich pomocy. Obecnie sporo ofert jest na stanowiska w samej agencji np. do rekrutacji pracowników. Polska praca tymczasowa to ta na magazynach, przy pracach porządkowych, budowach dróg, a także na zastępstwo na różnych stanowiskach.
Czy to się opłaca?
Pracownicy tymczasowi nie mogą być zatrudnieni na gorszych warunkach niż osoby posiadające umowę na czas nieokreślony. Praca tymczasowa jest dużym udogodnieniem dla pracodawców, którzy mają czasowe braki kadrowe. Mogą oni zatrudniać przez agencje osoby na określony czas lub na czas potrzebny do wykonania konkretnych zadań, przy czym pracodawcą jest agencja, a nie oni sami. Dzięki temu obowiązki kadrowe spadają na samą agencję. Pracownik raczej nie odczuwa różnicy.