Jak zadbać o kamper po sezonie?

Gdy kończy się sezon letni, a wraz z nim podróżowanie kamperem, trzeba pomyśleć o zabezpieczeniu pojazdu na zimę. Jest to konieczne, jeśli wiosną chcemy cieszyć się sprawnym kamperem i cieszyć się podróżami, bez poważniejszych napraw i przygotowań. Co należy wykonać przy kamperze przed zimą?

Co należy wymienić w kamperze zaraz po zakończeniu sezonu?

Po sezonie kampery wymagają w pierwszej kolejności dokładnego przeglądu. Dotyczy to przede wszystkim części eksploatacyjnych i płynów, w tym płynu chłodniczego i oleju silnikowego, który trzeba wymienić razem z filtrem. Kolejnym krokiem podczas przeglądu jest wymiana filtra powietrza i kabinowego- jest to niezbędne, jeżeli kamper jest wyposażony w klimatyzację. Jeszcze ważniejsze jest sprawdzenie stanu hamulców, ponieważ każde odchylenie od normy powinno skłaniać do wymiany uszkodzonych elementów. Jeżeli kamper będzie użytkowany zimą, konieczna jest wymiana opon na zimowe oraz zapewnienie łańcuchów na koła. Natomiast, jeśli kamper będzie stał przez całą zimę w garażu lub pod chmurką, nie ma potrzeby wymiany opon. Należy jednak wykonać wiele innych czynności, zanim odstawimy kamper na kilka długich miesięcy.

Jakie akcesoria do kamperów nie powinny pozostawać w środku?

Warto wyjąć akumulator, zwłaszcza jeśli kamper ma stać przez zimę pod chmurką. Poza tym należy pojazd dokładnie posprzątać, czyli powycierać kurze, umyć podłogi. Najlepiej wyczyścić każdą powierzchnię, a następnie wytrzeć do sucha. Zaleca się wynieść wszystkie z kampera wszystkie koce, pościele i inne tekstylia, które mogą ulec zawilgoceniu w czasie zimy. Nie zaleca się zostawiania w kamperach żadnej żywności, nawet jeśli są to produkty z długim terminem przydatności i są zamknięte hermetycznie. Zważając na fakt, że zimą w środku kampera będzie panowała wilgoć, lepiej nie pozostawiać w nim telewizora i innych sprzętów elektronicznych. Wszystkie inne akcesoria do kamperów mogą zostać w środku i bezpiecznie przezimować.

Jak zadbać o kamper z zewnątrz przed zimą?

Cały kamper trzeba dokładnie umyć z zewnątrz, a lakier pokryć grubą warstwą wosku. Dzięki temu można uniknąć niechcianej korozji. Do mycia nadwozia trzeba użyć delikatnego detergentu, bez zawartości cytrusów, ponieważ uszczelki gumowe mogą zostać przez to uszkodzone. Jeśli kamper będzie zimował pod chmurką, należy zadbać o specjalną plandekę do kamperów, która zapewnia cyrkulację powietrza, a dzięki temu zapobiegnie zawilgoceniu wnętrza pojazdu. Przygotowując kamper na zimę, najlepiej robić to w pogodny, suchy, jesienny dzień.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Wszystkie akcesoria do kamperów będą służyły w kolejnych sezonach, jeżeli będą odpowiednio wyczyszczone i zabezpieczone przed zimą. Ważne jest, aby spuścić wodę z instalacji wodnej, bojlera oraz innych zbiorników, a także odłączyć kamper od zasilania. Trzeba pamiętać również o otwarciu na zimę lodówki, zamrażarki, a także o odkręceniu kranów i wymontowaniu pompy wodnej. Wskazane jest, aby nawet w czasie zimy kamper był uruchamiany przynajmniej raz w miesiącu. Nawet jeśli samochód będzie uruchamiany tylko na kilka minut, nie wolno zapomnieć o płynie w chłodnicy, przystosowanym do ujemnych temperatur. Najlepiej, jeśli kamper zostanie odstawiony na postój po wcześniejszym zatankowaniu go do pełna oraz po dolaniu dodatku zapobiegającego wytrącaniu się parafiny z oleju. Właściwie zabezpieczony kamper, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, zapewne posłuży w kolejnych sezonach, a kilka czynności może uchronić przed dodatkowymi kosztami na początku urlopu.