Darmowe porady prawne – dla kogo i w jakiej sytuacji?

Prawo jest bardzo skomplikowaną dziedziną, która wpływa na życie każdego człowieka, bez względu czy zdaje sobie z tego sprawę, czy też nie. W wybranych sytuacjach prawnik, adwokat czy radca prawny może udzielić porad za darmo. Cenne informacje mogą przydać się w najbardziej niespodziewanych momentach. O jakich sytuacjach mowa?

Co rozumie się przez nieodpłatną pomoc prawną?

Darmowa pomoc prawna to opcja dostępna w naszym kraju. Co ważniejsze – może z niej skorzystać każdy. Na kłopotliwe pytania odpowiadają prawnicy, radcy prawnicy, doradcy podatkowi oraz inne osoby ściśle związane z prawem. Omawiane wsparcie i profesjonalne porady to część programu, który powstał z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości. W związku z tymi działaniami w Polsce znajduje się obecnie przeszło 1500 punktów oferujących konsultacje prawne Łódź, Kraków, Wrocław i Warszawa mają ich najwięcej, ale znajdują się również w mniejszych miejscowościach. Uzyskuje się w nich nie tylko porady, ale fachowcy pomagają przygotować pisma procesowe oraz skorzystać z mediacji w sporze. Wszystkie te czynności odbywają się jeszcze przed trafieniem są sądu. Inne sprawy można rozstrzygać bez zaangażowania tej instytucji, dlatego darmowe punkty okazują się sporą pomocą.

Kto i gdzie można skorzystać z profesjonalnej porady?

Uzyskanie fachowej opinii na temat konkretnej dziedziny prawa czy sprawy, zdecydowanie ułatwia życie wielu ludzi. Zamiast ślęczeć nad ustawami czy kodeksami, albo w jeszcze gorszym przypadku przeszukiwać Internet, można skorzystać z jednego z założonych punktów. Dzisiaj działają jeszcze sprawniej niż na początku projektu. Kilka lat temu pomoc prawna skierowana była do wąskiej grupy odbiorców, wśród których można wymienić seniorów, osoby mające Kartę Dużej Rodziny oraz ludzi niepełnosprawnych. Jednakże w 2019 roku nastąpiła duża zmiana w przepisach, dzięki czemu każdy może skorzystać z oferowanej pomocy. To rozwiązanie dla tych obywateli, u których sytuacja finansowa nie daje możliwości opłacenia prawnika bądź radcy prawnego. Złożenie oświadczenia to jedyne czego się wymaga, nikt nie kontroluje jak naprawdę przedstawia się sytuacja majątkowa osoby pragnącej skorzystać z porady.

Kiedy zajdzie potrzeba skonsultowania się ze specjalistą z dziedziny prawa, właściwy punkt zlokalizowany w konkretnej miejscowości, można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Posłuży do tego Internet, a więc bez konieczności wychodzenia z domu, można znaleźć dogodną lokalizację. W sytuacji, gdy w miejscu zamieszkania oraz w najbliższej okolicy nie powstały żadne punkty, warto zwrócić się o pomoc do starostwa powiatowego. To właśnie oni dysponują bardziej precyzyjnymi danymi odnośnie otwieranych punktów, gdyż z każdym rokiem ich liczba zwiększa się. Warto zaznaczyć, że omawiany projekt naprawdę wychodzi naprzeciw obywatelom naszego kraju. W przypadku osób niepełnosprawnych, które nie mają możliwości udania się do punktu, dostępne są porady telefoniczne bądź internetowe. Specjalista może również udać się do miejsca zamieszkania – w przypadku, gdy sprawa nie cierpi zwłoki i jest bardzo ważna dla osoby potrzebującej pomocy prawnej.

Jakie porady prawne można uzyskać w trakcie konsultacji?

Prawnik, radca prawny bądź adwokat oferuje profesjonalną  pomoc, która obejmuje informowanie o aktualnych przepisach, prawach oraz obowiązkach osoby decydującej się na skorzystanie z poradnictwa. Najważniejsze jest uzyskanie odpowiedzi na dręczące pytania, która są ściśle związane z obowiązującymi przepisami prawa. Niektóre sytuacje bywają naprawdę skomplikowane, co wymaga konsultacji kilku specjalistów z różnych dziedzin prawa. Jednakże nikt nie odchodzi z punktu bez pomocy oraz z przysłowiowymi pustymi rękami. Konsultanci przekazują podstawowe informacje odnośnie przygotowywania pism, wniosków i próśb, a następnie przygotowują je razem z potrzebującymi. Nawiązują w nich do obowiązujących przepisów i rzetelnie badają sytuację osoby ubiegającej się o rozstrzygnięcie bądź wyjaśnienie sprawy. Dodatkowo można uzyskać pomoc w trakcie przygotowywania pism związanych ze zwolnieniem z kosztów sądowych, ustanowieniem pełnomocnika, adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego bądź rzecznika patentowego z urzędu. Chodzi o postępowanie sądowoodministracyjne.

Z porady nie można skorzystać, kiedy sprawa toczy się już w sądzie.